جستجو
بستن این باکس جستجو.
پیگیری مرسوله پستی با کد رهگیری چگونه است

پیگیری مرسوله پستی با کد رهگیری چگونه است

فهرست مطالب

کد رهگیری پستی یا کد مرسولات پستی، یک شناسه منحصر به فرد 24 رقمی است که به یک محموله یا بسته پستی خاص اختصاص داده می‌شود. این کد به افراد اجازه می‌دهد تا پیشرفت و موقعیت نامه یا بسته پستی خود را هنگام حرکت در سیستم پستی نظارت و ردیابی کنند. کد رهگیری پستی زمانی که بسته یا محموله پستی وقتی به اداره پست تحویل داده می‌شود، صادر می‌شود و کاربر می‌تواند از طریق این کد مرسوله خود را پیگیری کند.هنگامی که بسته ای را ارسال می‌کنید، معمولاً یک رسید و یک پیامک تاییدی که شامل کد رهگیری است برای شما ارسال می‌شود. با وارد کردن این کد در وب سایت شرکت پست به آدرس tracking.post.ir می‌توانید به اطلاعات مربوط به موقعیت فعلی، وضعیت و تاریخ تحویل مورد انتظار بسته خود دسترسی پیدا کنید.

 

نحوه استفاده از کد رهگیری مرسولات پستی

با پیشرفت تکنولوژی سیستم پستی نیز به طبع آن با پیشرفت‎های چشمگیری همراه بوده است. یکی از این پیشرفت‌ها کد رهگیری مرسولات پستی است که امکان پیگیری آنی و لحظه‌ای بسته پستی را فراهم می‌کند. نحوه استفاده از کد رهگیری به این صورت است که وقتی فردی بسته پستی را به اداره پست می‌برد، پس از تحویل آن یک رسید دریافت می‌کند (در سال‌های اخیر یک پیامک نیز به فرد ارسال می‌شود). در رسید یا پیامک دریافتی یک کد 24 رقمی به عنوان کد رهگیری وجود دارد.

افرادی که کد رهگیری مرسولات را دریافت کرده اند به واسطه آن می‌توانند بسته پستی خود را به صورت آنی و لحظه‌ای دنبال کنند و ببینند که بسته پستی دقیقا در چه مرحله‌ای قرار داد.برای استفاده از کد رهگیری مرسولات پستی افراد باید به وب سایت شرکت ملی پست و قسمت پیگیری مرسولات پستی به نشانی اینترنتی https://tracking.post.ir/ بروند و با وارد کردن کد 24 رقمی، وضعیت فعلی مرسوله خود را بررسی کنند.فرد گیرنده نیز می‌تواند با استفاده از کد رهگیری مرسولات پستی از پیگیری لحظه‌ای بسته پستی و زمان دقیق تحویل آن مطلع شود که یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.

پیگیری مرسوله پستی با کد رهگیری

استفاده از کد مرسولات پستی در پیام کوتاه

یکی از امکانات بسیار مناسبی که شرکت پست در نظر گرفته است امکان پیگیری مرسوله پستی در هنگام عدم دسترسی به اینترنت و گوشی هوشمند است. در بعضی از مواقع ممکن است سیستم اینترنت شما دچار اختلال شده است و یا شما دسترسی به اینترنت و یا گوشی هوشمند ندارد که در این صورت نیز می‌توانید از کد رهگیری مرسولات پستی نیز استفاده کنید.

نحوه استفاده از کد رهگیری مرسولات پستی در این حالت به این صورت است که شما یک پیامک جدید را در گوشی خود باز می‌کند و  حرف R در آن نوشته و در ادامه کد 24 رقمی رهگیری مرسولات پستی را وارد کنید. سپس این پیام را به سر شماره 2000441 ارسال کنید. بعد از اینکه پیامک شما تحویل داده شد. یک پیامک از شرکت ملی پست دریافت خواهید کرد که آخرین وضعیت مرسوله شما را نشان خواهد داد.

 

استفاده از کد رهگیری در مرسولات سازمانی

زمانی که یک مرسوله پستی از یک شخص حقیقی به شما ارسال نمی شود و بسته پستی از طریق یک سازمان، نهاد یا اداره دولتی برای شما ارسال می‌شود برای پیگیری آن باید به سایت https://najatracking.post.ir/ بروید کد رهگیری ارسال شده برای شما را در آن وارد کنید تا پیگیر وضعیت آنی آن باشید.

برای شرکت پس نحوه تعامل و فرستادن بسته های پستی که از سازمان‌ها و یا ادارات دولتی فرستاده می‌شود با مرسولاتی که از طرف اشخاص حقیقی فرستاده می‌شود، هیچگونه فرقی ندارد و شرکت پست با هر دوی آن‌ها مانند یک بسته پستی معمولی برای دریافت و ارسال عمل می‌کند. اما تنها تفاوت در دریافت کد رهگیری است. در بسته‌های سازمانی کد رهگیری برای شخصی که قرار است بسته را دریافت کند ارسال می‌شود. اما در مرسولاتی که فرد عادی یا حقیقی ارسال می‌کند، کد رهگیری برای فرد فرستند ارسال می‌شود.

 

در صورت فراموشی کد رهگیری مرسولات پستی چکار باید کرد؟

مواقعی پیش می‎آید که فرد به هر دلیلی کد رهگیری مرسولات پستی خود را فراموش کرده است و یا رسید آن را گم کرده و یا پیامک آن از روی گوشی پاک شده است.در صورت نداشتن کد رهگیری هیچ گونه امکانی برای پیگیری لحظه‌ای وجود ندارد، به همین دلیل فرد باید دفتر پستی مراجعه کند و از کارشناسان آن شرکت درخواست صدور مجدد کد رهگیری را داشته باشد.همانطور که گفته شد در بسته های عادی کد رهگیری مرسولات پستی تنها در اختیار فرستنده داده می‌شود. فرد گیرنده تنها می‌تواند با دریافت کد رهگیری از شخص فرستنده نسبت به پیگیری لحظه‌ای بسته خود اقدام کند.

 

آیا می‌توان از کد ملی به جای کد رهگیری بسته پستی استفاده کرد؟

یکی از سوالاتی که ممکن است برای بسیاری از کاربران به وجود بیاید این است که آیا امکان استفاده از کد ملی به جای کد رهگیری بسته وجود دارد، جوابی که برای این سوال وجود دارد این است که بله امکان پیگیری وجود دارد اما برای بسته های پستی سازمانی نه بسته های پستی که توسط افراد عادی فرستاده شده اند.به عنوان مثال کارت سوخت، گواهینامه و یا کارت پایان خدمت به عنوان یک بسته سازمانی در نظر گرفته می‌شود و شما می‌توانید از طریق کد ملی خود نسبت به پیگیری آن اقدام کنید.

برای پیگیری مرسولات سازمانی ابتدا باید وارد وب سایت https://najatracking.post.ir/ شوید. سپس در کادر وسط سایت مرسوله خود را که ممکن است، گواهینامه، گذرنامه و یا کارت سوخت باشد را انتخاب کنید. سپس کد ملی خود را وارد کنید تا از وضعیت لحظه‌ای آن مطلع شوید.

پیگیری مرسوله پستی با کد رهگیری چگونه است

پیگیری مرسوله پستی با استفاده از USSD

یکی دیگر از امکاناتی که شرکت ملی پست برای پیگیری مرسولات پستی سازمانی ارائه کرده است، استفاده از کد دستوری USSD است.

برای استفاده از این ویژگی ابتدا کد 110#* را در گوشی خود وارد کنید. سپس با دو گزینه که خدمات قابل ارائه و خدمات در دست اقدام روبرو می‌شود که شما باید گزینه خدمات قابل ارائه را انتخاب کنید.

سپس با گزینه های پلیس 10+ ، خدمات راهور، خدمات کلانتری و پاسگاه و پلیس آگاهی مواجه می‌شود که باید شما پلیس 10+ را انتخاب کنید.

پس از انتخاب پلیس 10+ چهار گزینه برای شما نمایش داده می‌شود که شامل عضویت در خبرنامه، مدارک مورد نیاز، اعلام نزدیک ترین دفتر و وضعیت مدارک است که شما باید گزینه آخر یعنی وضعیت مدارک را انتخاب کنید.

بعد از اینکه وضعیت مدارک را انتخاب کردید چندین گزینه شامل گذرنامه، گواهینامه، پایان خدمت و غیره برای شما نمایش داده می‌شود. گزینه مورد نظر خود را وارد کنید و سپس با وارد کردن کد ملی، وضعیت مرسوله خود را پیگیری کنید.

 

سخن پایانی

امروزه تکنولوژی به همه جنبه های زندگی ما ورود کرده است. تاثیر تکنولوژی نیز بر سیستم‌های پستی بسیار چشمگیر بوده و به راحتی و رفاه هرچه بیشتر ما کمک کرده است. یکی از این جنبه‌های پیشرفت وجود کد رهگیری مرسوله پستی است که می‌توان با استفاده از آن وضعیت لحظه‌ای و زمان تحویل بسته پستی را مشاهده کرد.

تلگرام
واتساپ
توییتر
لینکدین
چاپ

آخرین مطالب