جستجو
بستن این باکس جستجو.
چگونه بسته پستی را پیگیری کنیم

چگونه بسته پستی را پیگیری کنیم

فهرست مطالب

با توجه به پیشرفت تکنولوژی در تمامی زمینه‌ها، پست نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نسبت به سال‌های گذشته دارای پیشرفت‌های چشمگیری بوده است. یکی از این قدم‌های رو به جلو امکان پیگیری بسته پستی است که هنگام ارسال یک مرسوله پستی یک کد رهگیری 24 رقمی منحصر به فرد برای فرد صادر می‌شود که امکان پیگیری لحظه‌ای و آنی بسته پستی را برای فرد به وجود می‌آورد.فرد فرستنده پس از تحویل بسته پستی یک رسید و در سال‌های اخیر یک پیامک تایید و یک کد پیگیری برای او صادر می‌شود. فرد امکان این را دارد که با استفاده از این کد رهگیری به وب سایت شرکت پست به نشانی tracking.post.ir مراجعه کند و تمامی اطلاعات مربوط به بسته پستی مانند وضعیت لحظه ای و تاریخ تحویل و سایر اطلاعات را به دست آورد. در ادامه نحوه پیگیری بسته پستی را بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

نحوه پیگیری مرسوله پستی

یکی از امکانات کاربردی پست در سال‌های گذشته امکان پیگیری لحظه‌ای بسته پستی است که فرد فرستنده بسته پستی با در اختیار داشتن یک کد رهگیری که پس از تحویل بسته به باجه پست دریافت می‌کند، می‌تواند شرایط بسته پستی خود را پیگیری کند. با در اختیار داشتن کد رهگیری این امکان وجود دارد که با مراجعه به وب سایت رهگیری مرسولات پستی و وارد کردن کد از شرایط آنی بسته پستی آگاهی به دست بیاورد.

 

نحوه استفاده از کد رهگیری مرسولات پستی

پس از اینکه بسته پستی به باجه اداره پست تحویل داده شد یک کد 24 رقمی توسط اداره پست صادر می‌شود و اگر بسته پستی سفارش اینترنتی باشد این کد رهگیری 20 رقمی خواهد بود. پس از دریافت کد رهگیری که از طریق پیامک یا در رسید پستی به فرد تحویل داده می‌شود، با استفاده آن و مراجعه به وب سایت شرکت پست برای رهگیری مرسوله‌های پستی به نشانی tracking.post.ir می‌توان اطلاعات مفیدی مانند وضعیت لحظه‌ای بسته پستی، زمان تحویل و حتی نام پستچی را می‌توان به دست آورد.

 

پیگیری بسته پستی با استفاده از پیامک

یکی از ویژگی‌هایی که برای پیگیری بسته پستی وجود دارد این است که در زمانی که فرد به گوشی هوشمند و اینترنت دسترسی نداشته باشد می‌تواند با استفاده از پیامک بسته پستی را پیگیری کند. این ویژگی برای شرایطی مانند قطعی اینترنت و عدم دسترسی به اینترنت و گوشی هوشمند بسیار مفید می‌باشد و کماکان با استفاده از کد رهگیری امکان پیگیری بسته پستی وجود دارد.

نحوه استفاده از پیامک برای پیگیری بسته پستی به این صورت است که باید برنامه پیام رسان گوشی را باز کرده و یک پیام جدید باز کنید و حرف R را تایپ کنید و سپس کد 24 رقمی را تایپ کنید، سپس آن را به شماره 2000441 ارسال نمایید. پس از اینکه پیام شما تحویل داده شود شما یک پیامک از شرکت پست دریافت خواهید کرد که تمامی اطلاعات بسته پستی شما را اطلاع خواهد داد.

چگونه بسته پستی را پیگیری کنیم

فراموشی کد پستی برای پیگیری مرسولات پستی

در بعضی شرایط ممکن است که کد رهگیری مرسولات پستی خود را به هر دلیلی گم یا فراموش کنید. در صورتی که کد رهگیری را در اختیار نداشته باشید امکانی برای استفاده از خدمات پیگیری بسته پستی وجود ندارد.

برای به دست آوردن امکان پیگیری بسته پستی در این شرایط باید فرد فرستنده مجددا به دفتر پستی مراجعه کند و با نشان دادن کارت شناسایی از کارشناسان درخواست صدور مجدد کد رهگیری را داشته باشد.

نکته ای که شایان ذکر است این می‌باشد که کد رهگیری برای پیگیری بسته پستی عادی تنها برای فرد فرستنده صادر می‌شود. هیچ گونه کدی رهگیری برای شخص گیرنده ارسال نمی شود و تنها فرد گیرنده می‌تواند با درخواست کد رهگیری از فرد فرستند شرایط تحویل بسته پستی را مشاهده کند.

 

پیگیری بسته پستی با استفاده از کد ملی

یکی از سوالات پر تکراری که برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید این است که آیا امکان پیگیری بسته پستی با استفاده از کد ملی وجود دارد یا خیر؟ بله امکان پیگیری بسته پستی با استفاده از کد ملی وجود دارد. اما این امکان برای بسته های پست عادی نیست و برای بسته‌های پست سازمانی استفاده می‌شود.

با استفاده از کد ملی می‌توان بسته‌های پستی که شامل کارت سوخت، گواهینامه و یا کارت پایان خدمت را پیگیری کرد. برای استفاده از این امکانات و پیگیری مرسولات سازمانی می‌توان به وب سایت https://najatracking.post.ir مراجعه کنید. در این وب سایت گزینه‌های پیگیری گواهینامه، گذرنامه و یا کارت سوخت وجود دارد که سپس با استفاده از کد ملی می‌توان وضعیت آن را پیگیری کرد.

چگونه بسته پستی را پیگیری کنیم

پیگیری مرسوله پستی با استفاده از USSD

از دیگر امکانات پیگیری مرسوله پستی می‌توان با استفاده از کد USSD مرسولات سازمانی استفاده کرد.

برای دستیابی به این ویژگی می‌توان کد دستوری *110# را در گوشی وارد کنید. پس از وارد کردن کد دو گزینه در برابر شما ظاهر می‌شود که شامل خدمات قابل ارائه و خدمات در دست اقدام می‌باشند که شما باید گزینه خدمات قابل ارائه را انتخاب کنید.

در ادامه گزینه های پلیس +10، خدمات راهور، خدمات کلانتری و پاسگاه و پلیس آگاهی به شما نمایش داده می‌شود که شما باید گزینه پلیس +10 را انتخاب کنید.

پس از اینکه گزینه را انتخاب کردید، شما با گزینه‌های عضویت در خبرنامه، مدارک مورد نیاز، اعلام نزدیک ترین دفتر و وضعیت مدارک مواجه می‌شود که باید گزینه وضعیت مدارک را انتخاب کنید.

پس از اینکه وضعیت مدارک را انتخاب کردید چندین گزینه شامل گواهینامه، گذرنامه، کارت پایان خدمات و غیره را به شما نشان داده می‌شود. در این گام شما گزینه مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس با وارد کردن کد ملی وضعیت مرسوله خود را پیگیری کنید.

 

سخن پایانی

در سال‌های اخیر امکاناتی در اختیار افراد قرار داده شده است که با استفاده از کد رهگیری که می‌توان بسته پستی را به خود به صورت لحظه‌ای و آنی پیگیری کرد که راحتی و آسایش را برای افراد به وجود می‌آورد که از زمان رسیدن مرسوله اطلاعات لازم را به دست آورده می‌شود.

 

تلگرام
واتساپ
توییتر
لینکدین
چاپ

آخرین مطالب